TARIM ÜRÜNLERİ

Kayısı

Dünya Gıda Örgütü verilerine göre dünyada kuru kayısı üretimi 227 bin ton olup Türkiye 142 bin ton üretim ile. %63'lük bir paya sahiptir.

Portakal

16 milyon tonluk üretim payı ile Brezilya dünya portakal üretiminde liderliğini konumdadır. Türkiye ise dünya portakal üretiminin %4’ ünü karşılayarak üretimde yedinci sıradadır.

Üzüm

Türkiye üzüm üretimi TÜİK 2018 yılı verilerine göre 3.9 milyon ton olup bu üretimin 1,9 milyon tonu sofralık, 1,5 milyon tonu kurutmalık ve 464 bin tonu şaraplık-şıralık olarak gerçekleşmiştir.

Kuruyemiş

Dünyanın en büyük ceviz üreticisi olan Çin’in 2018 yılında üretimi %1,4 artışla yaklaşık 1,6 milyon tona ulaşmıştır.  Çin’den sonra ceviz üretimde ABD gelmekte olup, üretimi yaklaşık 620 bin tondur. Türkiye ise %5,9’luk pay ile ceviz üretiminde dördüncü sırada yer almıştır.

Lavanta

Türkiye'de 2018'de 8 bin 700 dönüm alanda lavanta üretimi gerçekleşirken, bu yıl itibarıyla üretim alanı büyüklüğü 10 bin dönümü geçti. Bu alanlardan yaklaşık bin 500 ton lavanta çiçeği, çiçeklerden ise 20-30 ton lavanta yağı elde ediliyor.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, birçok türü bulunan ve geniş kullanım alanıyla her an karşımıza çıkabilen bir bitki türüdür. Kuşkonmaz bitkisi sebze olarak kullanılabilir ve farklı yemeklerde kendine yer bulur. Süs bitkisi olarak da kullanılan kuşkonmaz, ince ve zarif yapraklarıyla yaşam alanlarına estetik bir hava katar.